Úklid podle našich babiček – levně a bez chemie

Chystáte se na jarní úklid? Pak se podívejte, jak uklízely naše babičky, když nebyl žádný saponát a chemické přípravky. Stačí udělat běžný nákup v obchodě s potravinami.

Čistící prostředky nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Přitomjarní úklid můžete zvládnout za pár peněz a hlavně bez agresivních přípravků a chemie. Nakupte si cibuli, ocet, citron, sůl, olej, prášek do pečiva a jdeme na to.

Na podlahu i otisky prstů

Ať se pustíte do čištění nábytku nebo vytírání podlahy, nejlépe se otisků prstů a nenechavých ruček našich děti zbavíte studeným černým čajem. Podlahu, laminát nebo dřevěný nábytek potřete studeným černým čajem, nechte chvilku působit, a pak jen vyleštěte suchou utěrkou.

Na zašlou dřevěnou podlahu nebo na prach na policích výborně působí směs z rostlinného oleje s pár kapkami vonných esencí. Tuto směs smíchejte s vodou, rozprašovačem naneste na povrch a suchou utěrkou okamžitě setřete. Povrch získá ztracený lesk a navíc je chráněný před dalším znečištěním.

Na koberce i sedací soupravy

Pro osvěžení koberců pomůže kartáč namočený v octové vodě. Koberec nejprve vyluxujte a pak důkladně vykartáčujte. Pokud máte vysavač na mokré vysávání, můžete koberce čistit více na mokro a přebytečnou vodu pak odstranit vysavačem. Stejně oživujícího účinku dosáhnete solí, kterou rozsypete na koberec a necháte ji den zašlapávat. Pak stačí koberec jen vyluxovat.

Ocet výborně zabírá při čištění kožené sedací soupravy. Po vyčištění octovou vodou nezapomeňte kožený povrch potřítlněným olejem a po vsáknutí stačí jen vyleštit suchou utěrkou.

Okno jako ze škatulky

Pokud jsou okna zašpiněná od much, můžete vyzkoušet okna přečistit starými punčochami. Na zaschlou špínu pomůžecibule. Stačí ji překrojit a postižené místo s ní přejet.

Velkého lesku skel dosáhnete studeným černým čajem nebopřírodním mýdlem rozmíchaným v horké vodě. Přírodní mýdlo v kombinaci s kapkou octa nebo s citronovou šťávou okna dokonale odmastí. Studený čaj si poradí se zaschlými kapkami od deště. Otřete okno černým čajem, a pak už je doleštěte flanelem.

Bojujte za čistou kuchyň: Jak a s čím na troubu a varné desky?

Do čištění trouby se nám většinou moc nechce, ale jarní úklid si žádá i takovéto činy. Na znečištěnou troubu pomáhá, když ji nahřejeme a připálená místa posypeme solí. Až trouba vychladne, stačí hrubší kartáč a nečistoty dostanete dolů. Nakonec mokrým hadrem odstraníte zbytek nečistot.

Na lesklé a chromové povrchy zabírá hadřík poprášený moukou. Krásně s ním plochu vyleštíte do posledního místečka.

Varná deska se zaschlými kruhy od hrnců vypadá nepřekonatelně, ale i na to existuje fígl v podobě cibulové šťávy. Stačí nanést na špínu a za 12 hodin vše zmizí.

Vodní kámen ze spotřebičů dostane ocet. Stačí ho nechat v konvici či kávovaru působit přes noc a vypláchnout horkou vodou.

V koupelně jde úklid snadno: Čím na dřez, vanu a vodní kámen?

Na zapáchající odpad nejen v dřezu, ale i v umyvadle či ve sprše, fungují tři sáčky prášku do pečiva. Stačí nasypat do odpadu a zalít horkou vodou s octem.

Zažloutlé umyvadlo či vanu vyčistíte kašičkou ze soli a octa. Na skvrny směs naneste a nechte 10 minut působit. Místo dobře vydrhněte a vypláchněte.

Rezavé skvrny odstraníte octovou vodou.

Se skvrnami od vodního kamene nebo na zaschlou mastnotu ve vaně pomůže šťáva z citronu. Stačí použít citronku nebo si rozkrojit a vymačkat citron. Po čištění místo dobře omyjte.

Chcete bílé záclony a ubrusy?

Nechte je přes noc namočené v teplé vodě s plátky citronu. Následně je vyperte v pračce spolu s citronovými plátky.

Pokud se snažíte z oblečení, záclon a povlečení dostat zvířecí chlupy, perte je se starými punčochami. Nabijí se elektřinou a chlupy k sobě přitahují.

K leštění oceli, mosazi nebo mědi si udělejte pastu z polohrubé mouky, soli a octa.

Starým zašlým vázám pomůže bílý ocet, který do nich nalijete a nasypete bílou rýži. Nádobu občas promíchejte a pak vypláchněte vodou.

 

Napsat komentář